Asbest nedir, Nerelerde KULLANILIR?

Asbest nedir, Nerelerde KULLANILIR?

Asbest nedir, Nerelerde KULLANILIR


Asbest nedir, Nerelerde KULLANILIR

Asbest, ısıya dayanıklı liflerden oluşan, doğal olarak oluşan altı mineralden oluşan bir gruptur. Asbestin tehlikeleri bilinmeden önce binlerce ABD tüketici ürününde kullanıldı. Asbest mezotelyoma, akciğer kanseri ve diğer kanserlere neden olur.

Asbest Nedir?ısıya, elektriğe ve korozyona dayanıklı esnek liflerden oluşan doğal olarak oluşan bir mineraldir. Bu nitelikler minerali faydalı kılar. Bununla birlikte, asbest maruziyeti oldukça toksiktir.

inşaatta etkili bir yalıtkan olarak yaygın olarak kullanılmıştır ve kumaş, kağıt, çimento, plastik ve diğer malzemeleri daha güçlü hale getirmek için eklenebilir. Ancak tozu solunduğunda veya yutulduğunda, lifler vücutta kalıcı olarak sıkışabilir. On yıllar boyunca, sıkışmış asbest lifleri iltihaplanmaya, yara izine ve nihayetinde genetik hasara neden olabilir.

Asbeste maruz kalmak kansere ve diğer sağlık koşullarına neden olabilir. Mezotelyoma adı verilen nadir ve agresif bir kanser, neredeyse yalnızca asbest maruziyetinden kaynaklanır. Ayrıca asbestoz adı verilen ilerleyici bir akciğer hastalığına neden olur. Bunu tehlikeli yapan, mineralin kanserojen nitelikleridir.

Çeşitleri

Amfibol ve serpantin. Amfibol lifleri düz, pürüzlü bir şekle sahiptir. Tanınan beş tür vardır:

  • krosidolit
  • amosit
  • antofilit
  • tremolit
  • aktinolit

serpantin Serpantin asbest lifleri kıvırcıktır. Tek bir tür vardır: "Beyaz asbest" olarak da bilinen krizotil.

Nereden geliyor?

Asbest dünyanın her yerinden gelmesine rağmen, ana ihracatçılar Rusya, Kazakistan ve Çin'dir. Toksik mineral bir zamanlar Kuzey Amerika'da çıkarıldı, büyük tortularda veya talk ve vermikülit gibi diğer minerallerde kirletici olarak bulunabilir. Krizotil asbest genellikle serpantin kaya içinde damarlar halinde bulunur.

Maruz Kalma Riskleri

Asbeste maruz kalmanın hiçbir miktarı güvenli değildir, ancak asbest genellikle bir kişi yoğun bir konsantrasyona maruz kaldığında veya uzun bir süre boyunca düzenli olarak maruz kaldığında en kötü etkilere sahiptir. Her maruziyette vücutta birikir ve neden olduğu hasarı tersine çevirmenin bilinen bir yolu yoktur. Lifler hava ile taşındıklarında kolayca solunur. Asbest içerebilecek rahatsız edici ürünlerden kaçınmak önemlidir. Ek olarak, doğal olarak oluşan asbest yataklarının yakınında yaşayan insanlar, kirlenmiş olabilecek toprağı rahatsız etmekten kaçınmalıdır. Asbeste bağlı hastalıkları olan hastaların çoğu 60 yaş ve üzerindeki erkeklerdir. Bunun nedeni, hastalıkların uzun bir gecikme periyoduna sahip olmasıdır ve genellikle gelişmesi on yıllar alır. Genellikle tarihsel olarak erkeklerin çalıştığı işyerlerinde mesleki maruziyete kadar uzanırlar.

Tekirdağ haber, Tekirdağ son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Tekirdağ Firma Rehberi

© 2022 · Her hakkı saklıdır · Şartlar ve koşullar