Tekirdağın geçim kaynakları nelerdir?

Tekirdağ haber, Tekirdağ son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Tekirdağın geçim kaynakları nelerdir?Tekirdağın geçim kaynakları

Tarım:

Tahıl ve sanâyi ürünleri başta gelmektedir. Bağcılık, kavun-karpuz ve sebzecilik oldukça gelişmiştir. Başlıca tarım ürünleri arasında buğday, arpa, yulaf, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı, kolza ve soğan yetişir. Sebze üretimi çok ilerlemiştir. Tekirdağ merkezde başlıca tarım ürünleri ayçiçeği ve buğdaydır. Un ve yağ sanayisi gelişmiştir.

Hayvancılık:

Tekirdağ ili hayvancılık bakımından da gelişmiştir. Sığır, koyun, kıl keçisi, hindi besiciliği yapılmaktadır. Arıcılıkta gelişmiştir. Balıkçılık ta yaygındır. Balık türleri olarak barbunya, tekir, karagöz, mırmır, ispari, istavrit, kefal, levrek ve lüferdir.

Ormancılık ve Madenler;

Tekirdağ ili orman ve maden yönünden pek zengin değildir. Linyit ve manganez yatakları mevcuttur.

Sanâyi:

Çorlu ve Çerkezköy ilçelerinde oldukça fazla sayıda fabrika-sanayi kuruluşu bulunmakta, Türkiye’nin en büyük 100 kuruluşundan 3’ü ve 500 kuruluştan 15’i il sınırlarında yer almaktadır. Başlıca sanayi kuruluşları arasında Ayçiçeği ve kolza yağı üreten çok sayıda fabrikalar, un, kiremit, çimento, mobilya, yem, Profilo, Gümüşsuyu Halı, Modern Karton gibi daha birçok işletmeler yer alır.

Ulaşım:

İl’in ulaşım bakımından hiç bir problemi bulunmamakla beraber Karayolları ağı çok iyidir. Denizyolu ulaşımı için 4 iskele mevcuttur. İstanbul-Edirne-Avrupa demiryolu il sınırları içinden geçmektedir.

Tekirdağ haber, Tekirdağ son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Tekirdağ Firma Rehberi

© 2022 · Her hakkı saklıdır · Şartlar ve koşullar